EN

I have been releasing EPs under various monikers as a part of Noize Konspiracy compilations. I also featured under the name Ujko (that I still use nowadays) on a remix EP Noize Konspiracy part 10 dedicated to Cadillac Face. Some of the tracks are online on soundcloud. With the musician Casi Cada Minuto we later formed an experimental band Jesus Stickers and together released a very limited edition of DIY CD Mittwoch.

In 2013, under the name PREZIDENT LOURAJDER, I collaborated with the beatmaker Emil and together we released EP INAUGURÁCIA for digital download on the label Hustle and Fitness.

Inaugurácia EP was followed by Prvé Remixy.

Prezident Lourajder's first full-length album ÚRAD was released on CD in February 2015 with the help of Slowatch brand and as a free digital download on Ajlavmjuzik label.

Watch music videos and listen to Prezident Lourajder here!

Like Prezident Lourajder on facebook!

Download Inaugurácia EP for free!

Download Úrad LP for free!

SK

V minulosti som, pod rôznymi menami, vypustil niekoľko EP v rámci kompilácii Noize Konspiracy. Ako Ujko (pod týmto menom tvorím hudbu naďalej) som v rámci desiateho vydania NK, venovanom pamiatke Kedileka, vypustil krátky, prevažne remixový, album Goodbye Party. Niektoré zo skladieb možno nájsť aj na soundcloude. Neskôr sme s hudobníkom Casi Cada Minuto založili experimentálnu kapelu Jesus Stickers a vydali veľmi limitovaný ručne vyrábaný náklad albumu Mittwoch.

V roku 2013 som ako PREZIDENT LOURAJDER v kolaborácii s beatmakerom Emilom vydal na voľné stiahnutie EP INAUGURÁCIA skrz label Hustle and Fitness.

Nasledovali Prvé Remixy.

Prvý dlho-hrajúci album Prezidenta Lourajdera ÚRAD vyšiel na CD vo februári 2015 pod hlavičkou Slowatch a zdarma v digitálnej podobe pod Ajlavmjuzik.

Počúvaj a pozeraj Prezidenta Lourajdera!

Lajkuj ho!

Sťahuj Inauguráciu!

Sťahuj Úrad!

FB
IG
TW